Pastor Maldonado v roku 2012 Španielska Grand Prix

získala svoju prvú Grand Prix Formuly One v Barcelone. Začal z tyče, aby dokončil španielsku veľkú cenu pred Fernandom Alonso a Kimi Raikkonen.

Maldonado a Alonso šli do kolesa do prvého rohu, ale dvojnásobný majster sveta sa ujal vedenia spočiatku pred svojím domácim davom.

2012 Španielska veľká cena na obrázkoch

Bitka o vedenie pokračovala počas pretekov, až do posledných niekoľkých kôl, keď ho Alonsove pneumatiky prinútili opustiť boj. Maldonado skončil 3,1 sekundy pred Alonso, čo dáva Williamsovi prvé víťazstvo od Juan Pablo Montoya v Brazílii 2004.

Tretie miesto Kimi Raikkonen’s Lotus Romain Grosjean vynechal na druhom po sebe idúcich pódiu, ktorý skončil na štvrtom mieste. Kamui Kobayashi vzal na Sauber na piatom mieste pred Sebastianom Vettelom na šiestom mieste.

Nico Rosberg tesne odložil Lewisa Hamiltona, aby skončil siedmy. Hamilton – ktorý bol najrýchlejší v kvalifikácii, ale začal závod posledný kvôli trestu – mal silný štart a do prvého rohu bol až 19.. V kole 39 bol v deviatom mieste. Pokračoval v boji po ihrisku, ale snažil sa o opotrebované pneumatiky dokončiť preteky na ôsmom mieste.

Jenson Button a Nico Hulkenberg dokončia top 10.

Prvými obetiami dňa boli Michael Schumacher a Bruno Senna, ktorí sa zrazili v 14. kole pretekov. Schumacher – ktorý bol na čerstvej scéne pneumatík, ktoré predovšetkým postavil iba o dve kôl – odišiel do zadnej časti Senny Williams.

Nemec skončil v štrku, zatiaľ čo Senna sa okolo vpichla zadnou punkciou a potom bola nútená zaparkovať automobil na trati. Správcovia teraz oznámili, že spoločnosti Schumacher dostane za Monaco Grand Prix trest z mriežky na päť miest.

Sergio Perez sa kvalifikoval dobre na začatie piateho, ale v prvom kole sa stretol s Romain Grosjeanom a vyzdvihol punkciu. Postavil sa a znovu sa pripojil na 24. mieste. Od 40. kola odišiel do dôchodku po 40. kole po zastávke s pitou.

Vettel a Massa dostali pokuty za priechody za to, že nedokázali spomaliť žlté vlajky. Vlajky boli vonku, zatiaľ čo maršáli zotavili Karthikeyanov HRT, ktorý sa zastavil na boku trate.

Charles Pic dostal rovnaký trest za ignorovanie modrých vlajok krátko nato. Vtiahol sa do jamiek a odišiel z pretekov.

Tento výsledok znamená, že Sebastian Vettel a Fernando Alonso sú zviazaní na lož v šampionáte so 61 bodmi, pred Lewisom Hamiltonom s 53 a Kimi Raikkonenom so 49.

Red Bull vedie majstrovstvá konštruktorov so 109 bodmi, pred McLaren a Lotus s 98 a 84.